Zanim zainwestujesz w instalację fotowoltaiczną

Sprawdź czy fotowoltaika Ci się opłaca

Instalacja fotowoltaiczna powinna być poprzedzona przede wszystkim kalkulacją kosztów i potencjalnych oszczędności. Zanim podpiszesz umowę niezbędna jest analiza Twojego rocznego zużycia energii na podstawie rachunków. Jako firma specjalizująca się w OZE promujemy każdą zieloną inwestycję, ale musi się ona opłacać Klientowi. Jeśli więc Twoje zużycie będzie bardzo niskie i pełny zwrot kosztów instalacji będzie wyższy niż 10 lat, to najzwyczajniej w świecie nie śpiesz się z decyzją o zakupie instalacji fotowoltaicznej. Nie miej więc do nas pretensji, jeśli podczas audytu energetycznego powiemy Ci, że fotowoltaika będzie dla Ciebie średnio opłacalna.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Cena kompleksowa kosztów instalacji wynika głównie z producenta poszczególnych podzespołów oraz zakresu prac montażowych. Dodatkowo niektóre firmy w cenie instalacji oferują również jej ubezpieczenie i takie rozwiązania rekomendujemy. Z naszego doświadczenia możemy podpowiedzieć, że w przypadku instalacji fotowoltaicznych cena idzie w parze z jakością. Paradoksalnie, oszczędności przy zakupie mogą zmniejszyć sprawność wytwarzania naszej energii w przyszłości. Źle przygotowany audyt energetyczny, bądź słaby projekt instalacji może skutecznie ograniczyć nasze oszczędności. Jeśli dobrze orientujesz się w elektryce i potrafisz wszystkiego sam dopilnować, to przy wyborze instalacji jak najbardziej kieruj się ceną. Nie wykluczone, że nasza oferta nie będzie najniższa na rynku, ale nas nie stać na zatrudnianie ludzi bez doświadczenia.

Czego nie mówią instalatorzy PV

Nigdy nie zakładaj, że z czasem będziesz dużo więcej zużywał prądu. No chyba, że planujesz zakup sprzętu do kopania kryptowalut. Kalkulacja mocy instalacji fotowoltaicznej powinna być oparta na Twoim średnim poborze energii. Technologie produkcji sprzętu oświetleniowego, komputerowego, czy AGD/RTV są stale unowocześniane w kierunku zwiększania klasy energochłonności. Większa ilość urządzeń elektrycznych w Twoim domu w przyszłości, wcale nie musi oznaczać drastycznie większego stałego poboru energii.