Oszczędności płynące ze słońca

Fotowoltaika oraz odnawialne źródła energii (OZE) to oszczędność dla portfela, ochrona środowiska oraz bezpieczeństwo energetyczne. Przyszłość, która jest dostępna już teraz dla każdego.

XXI w. to światowy rozkwit odnawialnych źródeł energii. Główny wpływ na rozwój OZE ma spadek cen instalacji oraz szereg programów i dotacji rządowych pozwalających na zwrot części środków zainwestowanych w przydomową elektrownię. Skutkiem jest znaczące obniżenie, bo nawet do 90%, rachunków za energię elektryczną. Odnawialne źródła energii są dostępne dla każdego, począwszy od gospodarstw domowych, a kończąc na dużych zakładach przemysłowych. Najpopularniejszym obecnie sposobem na wytwarzanie własnego prądu są panele fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną w darmową energię elektryczną. Darmowa energia to czynnik decydujący. Barierą często okazuje się koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej, dlatego powstało wiele programów rządowych, które gwarantują zwrot części kosztów poniesionych na fotowoltaikę.

Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się program "Czyste Powietrze", który umożliwia uzyskanie 50% zwrotu kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną i wynosi maksymalnie 5 tyś pln przy instalacjach z mocą do 10 kWp. Decydując się na skorzystanie z programu "Czyste Powietrze" należy rozszerzyć inwestycję o wymianę nieefektywnego źródła ciepła na ekologiczną pompę ciepła. Na ten cel beneficjenci programu uzyskują zwrot 14 tyś zł, a skutkuje to ekologicznym domem, który nie generuje kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną i cieplną.

Dbając o efektywność energetyczną swojej nieruchomości warto zainteresować się również ulgą termomodernizacyjną. Beneficjentami ulgi są podatnicy podatku PIT, a kwota odliczeń zależy od stawki podatkowej i wynosi od 9 010 zł do 16 960 zł zwrotu.

W przypadku braku aktywnych programów rządowych można pokusić się o przejrzenie ofert banków komercyjnych, które mają specjalnie przygotowane propozycje pozwalające na sfinansowanie własnej, przydomowej elektrowni słonecznej.