Fakty i mity o instalacjach fotowoltaicznych

Rozmowa z Piotrem Grądziukiem, prezesem Wide Horizons, właścicielem spółek energetycznych, oraz wieloletnim inwestorem w odnawialne źródła energii

Czy w naszym klimacie można faktycznie zaoszczędzić instalując panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna to czysta energia z naturalnego, odnawialnego źródła. Ujmując to najprościej, mamy darmowy prąd ze słońca, a więc źródła, które nigdy się nie wyczerpie. Oczywiście przed każdą inwestycją niezbędna jest odpowiednia kalkulacja kosztów pod względem zapotrzebowania na energię, jak również możliwości technicznych do zainstalowania paneli. Każdy rzetelny wykonawca powinien w pierwszej kolejności przedstawić więc klientowi czas pełnego zwrotu instalacji w oparciu o wybraną konfigurację. Jeśli dajmy na to klient ma domek letniskowy i płaci niewielkie rachunki za prąd, zużywa go sporadycznie, tak więc instalacja taka może być na skraju opłacalności. W większości przypadków standardowego korzystania z energii w gospodarstwach domowych oszczędności są widoczne bardzo szybko i sięgają przeważnie kilkudziesięciu procent.

Czy panele fotowoltaiczne produkuje prąd również zimą?

Zarówno zimą, jak i w dni pochmurne. Warstwa śniegu ogranicza produkcję prądu, ale okres całkowitego pokrycia nie trwa długo. Nie bez powodu panele fotowoltaiczne instalowane są nawet na Antarktyce. Nowoczesne panele produkowane są w takiej technologii, która umożliwia sprawną pracę nawet w temperaturach –40C. Warto przed samym zakupem instalacji zwrócić uwagę na producenta i specyfikację techniczną, ponieważ wydajność często wynika z jakości użytych materiałów, a także samego montażu. Weźmy również pod uwagę specyfikę naszego klimatu, a dokładnie ilość dni śnieżnych w całym roku. W naszym klimacie nawet brak odśnieżania paneli raczej nie będzie znacząco rzutował na ogólną produkcję roczną prądu z naszej instalacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji?

Na pewno warto rozważyć oferty firm, które posiadają już jakieś doświadczenie na rynku. Jak w każdej branży firma działająca kilka lat będzie miała “choroby wieku dziecięcego” za sobą i oferowała sprawdzone produkty, które nie będą generowały wielu reklamacji. Nie ma jednak produktów doskonałych, więc bardzo istotna jest gwarancja oraz ubezpieczenie instalacji. Cena w tym przypadku może odgrywać drugorzędną rolę, ponieważ im lepszej jakości będzie przygotowany projekt instalacji przez wykonawcę, tym szybsze tempo zwrotu poniesionych kosztów.

Czy wraz z instalacją PV należy również zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia mieszkaniowe?

Żeby rozpocząć przygodę z własną energią trzeba zrozumieć, jak wygląda specyfika wytwarzania swojej energii w realiach naszego systemu energetycznego. Trzeba po prostu wiedzieć, że panele fotowoltaiczne nie produkują energii po zachodzie słońca. Wówczas naszą energię będziemy musieli pozyskać od zewnętrznego dostawcy, nie mniej naszą nadprodukcje z najdłuższych dni będziemy mogli odebrać, oczywiście odpowiednio zbilansowaną. Jeśli więc tylko swoje nawyki konsumpcyjne energii elektrycznej dostosujemy do naszej produkcji, wówczas korzyści z instalacji będą ogromne. Dla nikogo chyba nie powinno stanowić problemu używanie pralki, zmywarki czy grzałki wody w dzień, a nie w nocy.

Czy można zbudować zero emisyjny dom w oparciu o fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z pompą ciepła daje niemalże bez emisyjne źródło ogrzewania. Mamy połączone dwa źródła odnawialne, które pokryją nam w większości zapotrzebowanie na energię, a także całkowicie ekologiczne ogrzewanie. Koszty na początku mogą wydawać się dość wysokie, ale takie połącznie gwarantuje nam obecnie najtańszą eksploatację domu przez kilkadziesiąt lat. Już obecnie pracuje się nad rozwojem urządzeń do magazynowania energii na potrzeby mikro instalacji, tak więc w niedalekiej przyszłości będziemy zapewne mogli mówić o emisji na poziomie 0%.